Kako delujemo?

Delovanje društva Vivamar je najbolj usmerjeno k ohranitvi in zaščiti delfinov vrste Velika pliskavka (Tursiops truncatus) v slovenskem morju, Tržaškem zalivu in vzdolž zahodne obale Istre, širše pa v trajnostno rabo morja. To dosegamo predvsem s terenskim delom raziskovanja delfinov v omenjenem akvatoriju, sodelovanjem v različnih projektih (glej »Raziskovanje«), s sodelovanjem na domačih in mednarodih srečanjih, konferencah ipd., ki obravnavajo omenjeno problematiko. Osveščamo ljudi, educiramo, posredujemo informacije ustreznim inštitucijam, ki so v okviru države pooblaščene za pripravo akcijskega načrta in strateških odločitev v smislu zavarovanja in ohranitve te vrste delfinov, ki imajo pri nas status ne samo zaščitena pač pa tudi ogrožena vrsta.

Za več informacij lahko pogledate pod gumb »Raziskovanje«

Člani društva…

FB_3

V društvu so pozitivni in entuziastični ljudje različnih starosti in poklicev, med drugim:  novinarji, geologi, veterinarji, biologi, študentje, fiziki, arhitekti, šolarji, učitelji, zgodovinarji, podjetniki in mnogi drugi entuziasti, sicer zaposleni v drugih službah.  Različnost ljudi pripomore k različnim pogledom na isti problem, pa vendar je usmeritev in izvajanje konstruktivno, pozitivno in z istim ciljem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Poleg rednega dela na terenu (raziskovanja delfinov v slovenskem morju, Tržaškem zalivu in delu zahodne Istre) se društvo redno sestaja, kjer se med drugim dogovarjamo o tekočih aktivnostih ter o delovanju v prihodnosti, snujemo akcije itd. V društvo Vivamar so vabljeni vsi, ki jih zanima aktivno sodelovanje pri izvajanju zgoraj omenjene glavne dejavnosti oz. poslanstva društva . Pridruži se članom društva >>

DSC_0683r

 

Kdo smo?

mag. Darja Ribarič, ustanoviteljica, predsednica

Darja

Ustanoviteljica in predsednica društva Vivamar, ustanovljenega l. 2002. Magistrica bioloških znanosti specializirana za nevrofiziologijo in bioakustiko. Darja je bila od leta 1994 do 2005 nacionalna kontaktna oseba Slovenije za ECS (European Cetacean Society), prav na začetku vključevanja države v aktivnosti za to področje. Vpeljala je Vivamar kot edinega slovenskega partnerja za nekatere evropske projekte, ki so odigrali pomembno vlogo za ohranjanje lokalne populacije delfinov. Aktivna je bila z raziskovanjem morskih sesalcev v Rdečem morju, Severnem morju in ob obali Pacifiškega oceana. Za preživetje je Darja gradila kariero v farmacevtskem poslu, bila produktni specialist,  vodja poslovne enote, produktni ter projektni vodja, vodila oddelek za poslovni razvoj in bila vodja portfelja za Slovenijo pri največji generični farmacevtski hiši na svetu. S tem je pridobila odlično znanje trženja v zahtevnem kompetitivnem okolju in ima dobro splošno poznavanje poslovnega sveta. V svojem prostem času je Darja skušala živeti svoje sanje in je bila ves čas aktivna pri ohranjanju in raziskovanju delfinov velika pliskavka v Sloveniji in vzdolž zahodne obale Istre. Znanje o tehnikah proučevanja delfinov je začela pridobivati že od leta 1989 naprej.

Tanja Ostrman Renault, soustanoviteljica

Tanja

Ustanoviteljica društva Vivamar. Zadovoljen otrok socializma in navdušena podjetnica v samostojni Sloveniji. Leta 1989 je Tanja diplomirala na Filozofski fakulteti v Ljubljani, smer angleški jezik s književnostjo in francoski jezik s književnostjo. Tanja je šest let poučevala bodoče diplomate in študirala portugalski jezik v Afriki, Mozambik, kjer je imela nepozabno izkušnjo plavanja z divjimi delfini. Prišli so kar sami od sebe, se potapljali pod plavalci, krožili okoli njih in jih opazovali. Kot so prišli so tudi odšli – kar naenkrat jih ni bilo več. Od takrat naprej Tanja izkoristi vsako možnost za opazovanje teh čudovitih živali v njihovem naravnem okolju.  V profesionalnem življenju je Tanja lektorica angleškega jezika na filozofski fakulteti Maribor, mentorica in predavateljica na DOBI v Mariboru, tolmačka in prevajalka za angleški in francoski jezik, turistični vodnik in še bi se kaj našlo.

dr. Malan Štrbenc, članica, spec. za anatomijo in fiziologijo

Malan

Dr. Malan Štrbenc je sicer blokovski otrok, a večino časa se je igrala v gozdu, ob Krki, na travnatem hribu, na počitnicah pri sorodnikih pa ure prečepela v hlevu, pri zajčniku ali skušala kokljam zmakniti kakega piščančka za crkljanje. Noben sorodnik se ni čudil, da je vpisala študij veterine, ki je v tistih časih ravno še imela sloves moškega poklica. Kariero je nadaljevala v znanost in visokošolsko pedagogiko, predavala je na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, Univerzi na Primorskem, Veterinarski šoli univerze v Utrechtu in Univerzi Ross na karibskih otokih. Vivamarju se je pridružila leta 2009 kot strokovnjakinja za anatomijo in fiziologijo živali, predvsem tistih bolj nenavadnih s posebnimi telesnimi prilagoditvami, med katerimi so delfini svojevrsten fenomen. Podpira tudi druga slovenska društva za varovanje in proučevanje živali (plazilci, dvoživke, netopirji, zveri) ali rastline (orhideje). Pri odkrivanju lepih kotičkov narave doma ali po svetu daje prednost neinvazivnim načinom potovanja kot je s kajakom, kolesom, v gore pa se tako ali tako pride le peš ali smučmi. Več kot eno leto je živela na krovu jadrnice Habibi in tako imela priliko opazovati delfine v njihovih najrazličnejših razpoloženjih. Najlepše je bilo, ko se pridejo smukat v izpodrivni val pred kljunom in sklenejo očesni kontakt s človekom. Radovednost na obeh straneh, nato pa smo drug drugemu dali prostor za umik v svobodo.

Nataša Potočnik, članica, Odnosi z javnostmi

natasa potocnik

Nataša Potočnik ima 25-letne izkušnje na področju marketinga, stikov z javnostmi in oglaševanja. Je neizčrpen vir svežih idej ter motor mnogih projektov, med drugim je soustanoviteljica prvega Escape Room®-a v Ljubljani –  HUDA SOBA®, soustanoviteljica podjetja Nesthor in portala Varna Starost.  Na prvem pa vsekakor mama treh otrok (in enega psa), partnerka, nekajkrat tedensko pa tudi inštruktorica pilatesa.  Stresno delo, prekratki roki, nenehno iskanje novih poti, konceptov , idej in spremljanje zadnjih trendov nujno potrebujejo svojo protiutež, zato se Nataša po kreativni navdih največkrat  odpravi na morje, ki ga globoko spoštuje, prav tako kot tudi njegove prebivalce. In ker med najlepše trenutke življenja zagotovo spadajo srečanja s prostoživečimi delfini,  jim je sklenila pomagati po svojih močeh in se kot strokovnjakinja za strateško komuniciranje pridružila društvu Vivamar.

Koraljka Polaček, akademska slikarka, soustanoviteljica

Koraljka vivamar slika5

Koraljka Polaček, akademska slikarka, profesorica umetnostne vzgoje v Zagrebu. Diplomirala je leta 1998 na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu. Do danes je priredila 30 samostojnih razstav in sodelovala na številnih skupinskih razstavah. Medtem ko je delala na osnovni šoli je prejela nagrado „Evropa v šoli“ (2002), za likovno delo otrok od 7.-14. let.
Zaljubljena je v naravo, živali, morje in jadranje na deski.
Že vrsto let aktivno pomaga živalim preko hrvaških nevladnih organizacij – donacije svojih slik, ilustrira slikanice na temo živali, organizira akcije za pomoč, itd.
Zaščita morja in morskih živali so prišle v ospredje po selitvi na otok Cres (2008), kjer se je srečala “iz oči v oči” z delfini in spoznala dejanske probleme na področju varovanja morja.
V društvu Vivamar sodeluje kot hrvaški ustanovni član, z osebno aktivnostjo in s spodbujanjem ohranjanja delfinov.
Čeprav je njena najljubša slikarska tema portret domačih živali, v zadnjem času vse več slika delfine in druge morske motive z namenom dviga ozaveščenosti o bogastvu morskega sveta in potrebo po njegovi zaščiti.